Surya namaskara – powitania słońca w jodze.

Powitania słońca.

Czym są powitania słońca?

Powitania słońca to sekwencja kilku jogowych pozycji, przez które przechodzimy płynnie wraz z oddechem.

Jest kilka wersji powitań słońca – rózne szkoły czy też metody, to różna wersja. W metodzie ashtanga jogi mamy powitanie słońca A i powitanie słońca B. To od nich zawsze zaczynamy praktykę asan (pozycji jogowych). Na każdy ruch w tej sekwencji przypada jeden oddech: ruch w górę – wdech, ruch w dół – wydech. To zasada vinyasy.

Powitanie słońca A (surya namaskara A)


Zaczynamy z przodu maty w pozycji samasthithi (wyprostowany). Wdech – dłonie do góry, wydech – skłon, wdech – głowa do góry, wydech – pozycja kija, wdech – pies z głowa w górę i wydech pies z głową na dół. W pozycji psa z głową na dół zostajemy 5 oddechów. Następnie na wdechu przechodzimy na przód maty, wydech – skłon, wdech podnosimy się do góry, z wydechem opuszczamy ręce i kończymy w samasthithi.

Powitanie słońca B (surya namaskara B)


Powitanie słońca B jest trochę dłuższe. Tu też zatrzymujemy się w pozycji psa z głową na dół (adho mukha svanasana), ale wcześniej przechodzimy jeszcze przez pozycje wojownika (virabhadrasana I).

Pliki w formacie PDF możesz pobrać tutaj.

Spróbuj sam!

Spróbuj zrobić ze mną obie sekwencje. Na filmie pokazuję powitanie słońca A i B. Zrobimy pięć powitań słońca A i trzy powitania słońca B. Zapraszam!

Chcesz zacząć uczyć się metodą ashtanga jogi i poznać więcej pozycji? Polecam mojego e-booka, w którym krok po kroku wprowadzam Cię w tajniki pierwszej serii ashtanga jogi.

W e-booku znajdziesz informacje dotyczące metod tristhany oraz vinyasy, na których opiera się ashtanga joga; dużo praktycznych wskazówek – jak się uczyć, kiedy?, jak oddychać? itp.

Każda pozycja zobrazowana jest odpowiednim zdjęciem i szczegółowymi wskazówkami, jak ją wykonać.

Więcej o e-booku tutaj.

Szukasz jogowych akcesoriów? Obejrzyj nasze torby i pokrowce na maty. Kliknij tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: