Mobilność

Czym jest mobilność? Jak połączyć ją z jogą?

Temat elastyczności poruszamy w jodze bardzo często. Część z Was mówi „nie jestem elastyczna (rozciągnięta), nie nadaję się na jogę” albo „chcę chodzić na jogę, żeby się rozciągnąć”. Uwaga, uwaga! – nie trzeba być elastycznym, by przyjść na jogę. Elastyczność to nie wszystko. Bardziej zależy mi na Twojej mobilności. O co chodzi z całą tą mobilnością?

Mobilność vs. elastyczność

mobilność: zdolność stawu do aktywnego ruchu w jego zakresie

elastyczność: zdolność mięśnia do wydłużenia

Elastyczność to pasywne utrzymanie pozycji, podczas gdy mobilność to aktywne utrzymanie tej pozycji. Przykład na zdjęciach obok. Mogę trzymać swoją nogę i przyciągać ją do klatki piersiowej, ale mogę też ją puścić i pracować aktywnie. Zadaniem treningu mobilności jest zlikwidowanie różnicy pomiędzy jednym, a drugim, czyli każdą pozycję pasywną chcesz zamienić w aktywną.

Elastyczność.
Mobilność.

Joga i mobilność

Załóżmy, że chcesz się nauczyć mostka (to na zdjęciu). Na zajęciach czasem usłyszysz – „mocne nogi”, „otwórz klatkę”, itp. komunikaty. Tylko, co one tak naprawdę znaczą? W mobilności skupiamy się na konkretach. Czego potrzebujesz, by zrobić mostek? Między innymi:

  • nadgarstek – zgięcie bliskie 90 st.
  • wyprost stawu barkowego i rotacja zewnętrzna
  • wyprost stawu biodrowego

Teraz wybieramy zestaw ćwiczeń, w którym pracujesz właśnie nad tym. Na razie na sucho, bez żadnych obciążeń. W mostku obciążeniem będzie Twoje ciało, więc trzeba się na to przygotować.

Ocena mobilności

Już niedługo będzie można się ze mną umówić na ocenę mobilności tzw. mobility assessment, podczas której sprawdzę Twoje zakresy, zobaczę jak oddychasz i przygotuję Ci miesięczny program treningowy.

ocena mobilności, mobility assessment

Dlaczego trenować mobilność?

  • zdrowsze stawy
  • większa sprawność

  • mniejsze ryzyko kontuzji
  • uzupełnienie Twojej obecnej aktywności fizycznej
  • zwiększenie zakresu ruchu (ROM)

Więcej o mobilności dowiesz się na moich wyjazdach. Najbliższy już w maju, szczegóły tutaj!

<span>%d</span> blogerów lubi to: