Czym jest mobilność? Jak połączyć ją z jogą?
Temat elastyczności poruszamy w jodze bardzo często. Część z Was mówi „nie jestem elastyczna (rozciągnięta), nie nadaję się na jogę” albo „chcę chodzić na jogę, żeby się rozciągnąć”. Uwaga, uwaga! – nie trzeba być elastycznym, by przyjść na jogę. Elastyczność to nie wszystko. Bardziej zależy mi na Twojej mobilności. O co chodzi z całą tą mobilnością?
Mobilność vs. elastyczność
mobilność: zdolność stawu do aktywnego ruchu w jego zakresie
elastyczność: zdolność mięśnia do wydłużenia
Elastyczność to pasywne utrzymanie pozycji, podczas gdy mobilność to aktywne utrzymanie tej pozycji. Przykład na zdjęciach obok. Mogę trzymać swoją nogę i przyciągać ją do klatki piersiowej, ale mogę też ją puścić i pracować aktywnie. Zadaniem treningu mobilności jest zlikwidowanie różnicy pomiędzy jednym, a drugim, czyli każdą pozycję pasywną chcesz zamienić w aktywną.


Joga i mobilność
Załóżmy, że chcesz się nauczyć mostka (to na zdjęciu). Na zajęciach czasem usłyszysz – „mocne nogi”, „otwórz klatkę”, itp. komunikaty. Tylko, co one tak naprawdę znaczą? W mobilności skupiamy się na konkretach. Czego potrzebujesz, by zrobić mostek? Między innymi:
- nadgarstek – zgięcie bliskie 90 st.
- wyprost stawu barkowego i rotacja zewnętrzna
- wyprost stawu biodrowego
Teraz wybieramy zestaw ćwiczeń, w którym pracujesz właśnie nad tym. Na razie na sucho, bez żadnych obciążeń. W mostku obciążeniem będzie Twoje ciało, więc trzeba się na to przygotować.

Ocena mobilności
Już niedługo będzie można się ze mną umówić na ocenę mobilności tzw. mobility assessment, podczas której sprawdzę Twoje zakresy, zobaczę jak oddychasz i przygotuję Ci miesięczny program treningowy.

Dlaczego trenować mobilność?
- zdrowsze stawy
- większa sprawność
- mniejsze ryzyko kontuzji
- uzupełnienie Twojej obecnej aktywności fizycznej
- zwiększenie zakresu ruchu (ROM)
Więcej o mobilności dowiesz się na moich wyjazdach. Najbliższy już w maju, szczegóły tutaj!